“Benzerlikler ve Farklılıklar Ekseninde” Alevîlik Zerdüştlük’ün Devamı mıdır?
22 Ekim 2015
PKK’nın Gerçekleştirdiği Katliamlar ve Ayhan Çarkın Meselesi
22 Ekim 2015

Rusya Federasyonu’nun Suriye’deki Fiilî Varlığı Ortadoğu’yu Yeniden Şekillendirecek mi?

Eylül 2015 itibari ile Suriye’de yeni bir süreç başladı ve bu süreç Türkiye’nin Ortadoğu ve Suriye politikalarını tam anlamı ile yerle bir etti ve etmeye devam edecek. Bundan iki yıl kadar önce Batı odaklı koalisyon güçleri Suriyeli Kürt ve diğer muhalif grupları kullanarak hem Şam yönetimini istedikleri çizgiye getirmeyi, hem Esad’ı ve onun yönetim kademesini etkisizleştirmeyi hem de IŞİD oluşumunu ortadan kaldırma planlarını uygulamaya koymuşlardı. Bu plan hava harekâtları ile IŞİD militanlarına maksimum zarar vererek onları belli bölgelerde izole etmek ve bu arada Afganistan’dan Irak’a, oradan da Afrika’ya kadar uyguladıkları model olan “eğit-donat” sistemi ile yerli halkın katkıları ile karada savaşacak bir güç teşkil ederek izole edilmiş olan IŞİD gruplarını yok etmekti. Ardından da tıpkı başarısız Afganistan deneyiminde olduğu gibi Batı’ya endeksli bir yapay yönetim getirerek sözde barış ortamı sağlanacaktı. Hepsi bir anda boşa çıktı. Çünkü beş yıldır BM kararlarını tıkayarak Esad rejiminin yanında yer alan Rusya Federasyonu, Suriye kırsalında ve hava sahası içinde fiilî olarak rol oynamaya başladı.

Rusya Federasyonu, ABD ve NATO’ya rağmen yeni bir Suriye politikasını oyuna dâhil etti. Putin oldukça cesaretli bir hamle yaptı. Bu cümleler çok sayıda yabancı saygın yayın organlarında bugünlerde geçmekte (yeniden seçimlere endekslenmiş olan Türkiye’de ise esamesi dahi okunmuyor). Ama Putin’in bu hamlesi aslında göz göre göre geldi. Çünkü Rusya bunun denemesini yakın zaman öncesinde Ukrayna ve Kırım müdahaleleri ile yapmış ve NATO’nun kararlılığını denemişti. Avrupa’nın hemen kenarında yer alan bu bölgelerdeki saldırgan tutumuna karşı bu dönemde NATO nezdinde ABD ve AB ülkeleri sâdece Rusya’yı kınamakla ve Ukrayna sınırlarına yakın bölgelerde askeri tatbikatlar ve gözlem uçuşları yapmakla yetinmişlerdi. Rusya ise bu hamleleri doğru değerlendirmiş ve Ortadoğu stratejisini NATO’nun bu kararsızlığına göre planlamıştı.

Rusya’nın yeni Suriye stratejisi açık bir şekilde Şam yönetimini yerinden desteklemek şeklinde gelişim gösterdi. Yığınaklanmaları hem karadan hem de havadan aylar önce başladı ve Eylül ayının son günlerinde Şam yönetimi tarafından belirlenen hedefler kısa aralıklarla bombalandı. Rusların oluşturdukları stratejinin denkleminde açıkçası Batı güçleri, NATO ve Türkiye hiçbir şekilde yer almadı. Çünkü diğerleri uzun soluklu bu mücadeleyi yürütemeyecek kadar yorulmuş ve bir kurtarıcı arayışına girmişti. Ama açıkçası kurtarıcı olarak Ruslar düşünülmemişti.

Rusya Federasyonu Suriye’deki varlığını sâdece IŞİD’e ve diğer radikal İslâmî terör gruplarına karşı şekillendirmediği, Suriye’deki yığınaklanmasından bellidir. En son model avcı uçakları olan ve gerektiğinde yerden atmosferin dışına kadar çıkabilen Mig-29’lar ve çok sayıdaki hava hedeflerine karşı kullanılan etkili SA-15 füzeleri de bu topraklara getirilmiştir. Belli ki, Rusya burada çok uzun bir süre kalmayı ve ister ABD, ister İsrail ve isterse de NATO merkezli bir güç çakışmasına karşı hazır olmayı planlamıştır. Bu planlamayı da istediği şekilde uygulama alanına koyabilmiştir. Son dönem gelişmeleri Batı medya ve düşünce merkezlerinde önemli yer tutmaktadır ve devam da edecektir. Gelişmeler üzerine yapılan önemli değerlendirmeler vardır. Bunlardan birisi de Philippe Leymarie tarafından kaleme alınan “Rusya’nın yeniden Orta Doğu’ya dönüşü; Putin, Şam Yollarında” isimli makalesidir:

Söyledi ve zaman geçirmeden söylediğini yaptı. Putin’in aklında bu zaten vardı. Nitekim 30 Eylül sabahı toplanan Moskova parlamentosundan Rusya Federasyonu’nun sınır ötesindeki menfaat alanlarında asker bulundurma ve askerî üsler teşkil etme yetkisi büyük bir süratle ve hiçbir tıkanıklığa uğramaksızın geçti.

Ardından da Suriye’nin güney batısında yer alan Hama ve Humus kırsallarında toplaştığı söylenen IŞİD militanlarına ait hedefler Rusya’nın hızlı girişini gösterir şekilde Rus uçakları tarafından bombalandı. Rus uçaklarının bombalama yapması konusunda bilgi, bir yıldır Suriye topraklarına binlerce bomba atan Batı koalisyonunun başını çeken ABD hava kuvvetlerine ancak hava harekâtından bir saat önce verildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir