Uluslararası Hukuk’ta Garanti Antlaşmaları ve Kıbrıs
21 Aralık 2015
Yalnızız
21 Aralık 2015

İran Siber Ordusu

1. Giriş

Yaşadığımız çağda internet ve sanal dünya insanoğlunun vazgeçilmezi hâline gelmiş ve insan hayatının bütün yönlerini istila etmiştir. Bugün bireysel yaşamdan devlete kadar her alanda sanal ortam hâkimdir. Sanal dünya, insan hayatına armağan ettiği kolaylıklarla beraber devletlerarası siber savaş denilen yeni bir mücadele türünü yaratmıştır. Siber savaş, internet ortamında bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek, belge ve bilgiye ulaşmak veya kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetleridir. Gazete ve medya arşivlerini taradığımızda İran’ın siber saldırıları hakkında pek çok habere rastlamıyoruz hâlbuki İran’ın bu konuda ilerleyişi gözden kaçmamalıdır.

İran’ın Kum kenti Devrim Muhafızları Ali Bin Abu-talip Bölüğü Genel Momutanı Tümgeneral İbrahim Cebbari’nin iddiasına göre İran dünyanın ikinci siber ordusunu oluşturmuştur.1 Bu konuyla ilgili diğer iddia Amerika ordusuna bağlı Defense Tech merkezi tarafından ileri sürülmüştür. Bu merkezin CİA bilgilerine istinaden yaydığı habere göre İran Siber Ordusu dünyada ilk beş ülke arasında yer almaktadır.2 28 Eylül 2014 tarihli “Wall Street Journal” gazetesinde yer alan haberde ise, ABD Deniz Kuvvetleri’nin bilgisayarlarının İran tarafından hacklendiği ve bu girişimin arkasında İran Devrim Muhafızları olduğu iddia edilmiştir.

Bu örnekler ve benzer haberleri nazara alarak bu çalışmada İran siber gücü ve İran Siber Ordusu’nu tüm yönleriyle ele almaya çalışacağız.

2.İran Siber Ordusuna Bağlı Önemli Web Siteler

İran siber gücü çeşitli yönlerden ilerlemektedir. Yazının ilk kısmında İran siber ordusuna bağlı önemli web siteler ele alınmıştır. Bugün İran siber gücünde şu siteler faaliyet göstermektedir:

2.1 Aşiyane3
İran basınında Aşiyane ismi ilk defa açık şekilde NASA web sitesinin çöktürülmesi ile öne çıktı. NASA web sitesi Aşiyane ekibi tarafından hacklenmiş ve İran basınında geniş yer almıştır. İran’ın bu saldırısına karşılık uluslararası camia hemen tepki vermiş bu gurubun müdürü Behruz Kameliyan’ın Amerika ve Avrupa’ya girişi yasaklanmıştır. Bugün Aşiyane gurubu İran Devrim Muhafızları’nın siber savaş projelerini yürütmektedir. Yeni bir proje kapsamında birkaç milyar dolarlık bir sermaye ile İran Devrim Muhafızları 8000 kişilik siber ordu kurmayı planlamaktadır. Bu ordunun alt yapısının Aşiyane ekibi tarafından hazırlandığı dile getirilmektedir.

Alexa4 sitesi verilerine göre Aşiyane şirketi İran’ın en büyük ve güçlü siber şirketidir. Bu şirketin genel müdürlüğünü Behruz Kemaliyan yürütmektedir ve şirket 12 yıldır siber ortamda İran devletinin çeşitli projelerini yürütmektedir. Behruz Kemaliyan 2001 yılında, 18 yaşı iken, İran’ın ilk hack gurubunu “Elborz Hackerleri” adı altında oluşturmuş ve bir yıl sonra Mehdi Mirzayi ismindeki hackerle tanışmasının ardından Aşiyane gurubunu beraber oluşturmuşlardır. Aşiyane ekibi İran istihbaratı ve İran Devrim Muhafızları projelerini yürüterek, birçok yabancı sitenin yanı sıra İran muhalefetinin yurtdışındaki sitelerinin hacklemiştir.

Hack konusunda dünyaca ünlü zone-h web sitesinin verilerinde Aşiyane şirket ikinci sırada yer almaktadır. Zone-h web sitesi dünyada bütün hack girişimlerini listeleyip istatistik araştırmalar yapmaktadır.

2.2 İranhack5

İranhack gurubu sekiz sene önce faaliyetlerine başlamıştır. Yasal statüye sahip olmasına rağmen mensupları bilinmemekte ve son dönemlerde İran rejiminin muhaliflerine karşı yapılan siber saldırıların birçoğunu üstelenmiştir. Bariz örneği ise Arabistan Hava Kuvvetleri sistemine saldırısıdır. 22 Ağustos 2015 tarihli habere göre İranhack ekibi Arabistan Hava Kuvvetler sistemini çökertmişler. Suudî Arabistan Hava Kuvvetler’nin sistemi kırıldıktan sonra Zone-h sitesine kaydı yapılmıştır. Hackerler Hava Kuvvetler’i sistemini kırdıktan sonra Arabistan Hava Kuvvetler web sitesinin ana sayfasına şu cümleleri yazmışlardır:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir