Afganistan’daki Son Gelişmeler Üzerine
22 Nisan 2016
“Etki Tabanlı Operasyon” Bağlamında Kıbrıs’a Bakmak
22 Nisan 2016

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki Gelişmeler Perspektifinde “Türkiye – Avrupa Birliği İlişkileri”

Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk ABD

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında, Avrupa’ya yönelik göç krizinin hafifletilmesi için 07 Mart 2016’da ve daha sonra 18 Mart 2016’da Brüksel’de yapılan görüşmeler, Türkiye ve bölge dengeleri açısından önemli etkileri olabilecek niteliktedir. AB ile Türkiye, sığınmacı krizine köklü çözüm getirecek ve AB-Türkiye arasında işbirliğini güçlendirecek bir anlaşmada mutabık kaldı. Biz de bu makalede AB’nin, Türkiye ile uzlaşmaya sıcak bakmasının arkasında ne gibi sebeplerin bulunduğunu incelemeye çalışacağız.
Türkiye-AB İlişkileri Yeni Bir Dönem Mi?

Mart 2016 yılı itibari ile Türkiye-AB ilişkileri farklı bir seyir almıştır. 7 Mart 2016’da Türkiye’nin sunduğu teklifi memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen AB Dönem Başkanı Donald Tusk şu önemli ifâdeleri dile getirmiştir: “Şu ilkeler temelinde birlikte çalışacağız: Türkiye’den Yunanistan’a giden yeni düzensiz göçmenlerin geri gönderilmesi, vize serbestisi yol haritasının hızlandırılması, Suriyeli mültecilere harcanacak 3 milyar avronun tahsisinin hızlandırılması ve ek fonların kullanılması, üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılması için çalışmalar yapılması, Suriye’de daha güvenli olabilecek alan imkânlarına bakılması ve bir Suriyeliye karşı bir Suriyelinin yeniden yerleştirilmesi. Bu teklifle ilgili olarak bir sonraki AB Liderler Zirvesi’ne kadar Türk tarafıyla beraber çalışacağız.1″
AB-Türkiye zirvesi ile birlikte son dönemde yaşanan bir diğer önemli gelişme ise 95 yıl sonra, Yunan Başbakanı Çipras’ın İzmir ziyareti olmuştur.2 Çipras’ın ziyareti ile birlikte, yeni dönemde İzmir’e özel önem verme konusunda kararlı olan Yunan hükümeti, ulaşımda İzmir- Selanik hattını güçlendirmeyi ve bunu ekonomik ilişkilere de taşımayı planladığını açıklamıştır. Yunan kaynaklarına göre, AB’nin desteğiyle İzmir Ticaret Odası’nın da içinde olacağı projelerle gelecek dönemde Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir paragraf açılması için girişimlere hız verileceği belirtilmiştir.
Bu önemli açıklamalar akıllara, AB’nin ve Yunanistan’ın Türkiye ile ilgili neden olumlu bir tavır takındığı konusunda, birtakım soru işaretleri meydana getirmiştir. Ancak meselenin özü aslında çok da karışık değildir.
İsrail’in AB-Türkiye İlişkilerindeki Rolü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir